Uzdatnianie wody w domu - kiedy jest konieczne i w jakim zakresie?

Uzdatnianie wody w domu - kiedy jest konieczne i w jakim zakresie?

Zastanawiasz się, czy woda, którą pijesz, jest naprawdę zdrowa? W naszym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zainwestować w domowe systemy filtracji, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie.

Uzdatnianie wody w domu jest wymagane na większości obszaru Polski z dużym prawdopodobieństwem. Wpływ na jakość wody ma źródło pozyskiwania. Jeśli mamy wodę z wodociągu obsługiwanego przez profesjonalną firmę to możemy się spodziewać, że woda spełnia wymogi ustawowe dla wody spożywczej. Jeśli mamy wodę z własnego ujęcia, aby potwierdzić jej jakość, musimy wykonać badanie wody w zakresie wymagań dla wody spożywczej. Takie badanie należy wykonać w akredytowanym laboratorium.

Twarda woda

Woda z wodociągu zazwyczaj jest dobra jakościowo ale może być twarda. Z jednej strony jest to bardzo dobre dla nas jako spożywających ją, bo zawiera minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Taka twarda woda zawiera jony wapnia i magnezu. Mikroelementy niezbędne dla ludzi i często suplementowane. Z drugiej strony twarda woda może powodować problemy eksploatacyjne. Woda zawierająca minerały w większych lub bardzo dużych ilościach szybko tworzy twarde osady mineralne w instalacjach i na zewnątrz instalacji wodnych. Osady powstają w wyniku krystalizacji spowodowanej przesyceniem roztworu wody minerałami w określonych warunkach. Zjawisko przesycenia wynika zazwyczaj ze zmiany parametrów fizycznych wody, czyli zmiany temperatury, np. podgrzewanie lub zmiany ciśnienia w wyniku działania pomp, zaworów i zwężek w instalacji wodnej.

Skażenie wody

Rzadkim ale spotykanym problemem w przypadku wody wodociągowej jest przekroczenie parametrów biologicznych, czyli skażenie wody bakteriami. Czasami przedsiębiorstwo wodociągowe informuje mieszkańców o wystąpieniu skażenia wody bakteriami, np. E. coli. Informacja taka zawiera ostrzeżenia dotyczące zakresu korzystania z tej wody.

W przypadku własnych ujęć wody, czyli wody studziennej, częstym problemem jest skażenie wody bakteriami w tym bakteriami E. coli i nie tylko.

Uzdatnianie wody

Procesy uzdatniania wody można podzielić na fizyczne i chemiczne. Fizyczne to filtrowanie i uzdatnianie za pomocą fal elektromagnetycznych, chemiczne polega na inicjowaniu procesów chemicznych często poprzez przepuszczanie wody przez złoża jonowymienne lub dodawanie do wody różnych substancji chemicznych wpływających na parametry fizykochemiczne i biologiczne wody. Takimi substancjami są różnego rodzaju biocydy, np. związki chloru.

Pomimo faktu, że mamy wodę spełniającą parametry wody spożywczej zalecane jest jej uzdatnianie. Uzdatnianie wody w domu, apartamencie, mieszkaniu może być procesem skomplikowanym lub prostym. Zależy to nie tylko od parametrów jakościowych wody ale również od wyboru sposobu uzdatniania wody.

Użytkownik chciałby korzystaj z wody dobrej jakościowo i jak najtańszej. Oczekiwania wielu sprzedawców urządzeń do uzdatniania wody jest znacząco inne. Im bardziej skomplikowane i droższe urządzenia do uzdatniania wody tym prawdopodobieństwo większego zysku sprzedawcy rośnie. Z powyższych powodów oraz z powodu dostępności na rynku różnych rozwiązań w zakresie uzdatniania wody decyzja klienta jest utrudniona.

Jak możemy pomóc w zakresie wyboru technologii uzdatniania wody?

Nie zawsze wielostopniowy system uzdatniania wody jest potrzebny i uzasadniony ekonomicznie. Z pewnością w większości obiektów mieszkalnych wystarczy zamontować elektroniczny uzdatniacz wody, np. HydroFLOW Pearl Plus i filtr węglowy (pod zlewowy lub dzbankowy) służący do eliminacji z wody metali ciężkich i pestycydów.

Elektroniczny uzdatniacz wody HydroFLOW służący do eliminacji z wody metali ciężkich i pestycydów

Elektroniczny uzdatniacz wody chroni przed powstawaniem twardych osadów mineralnych pomimo nawet bardzo wysokiej twardości wody, oraz zapobiega powstawaniu osadów biologicznych w instalacjach wodnych.

Filtr węglowy w zależności od producenta zapewnia eliminację mikroorganizmów, niektórych pierwiastków i związków powstających w wyniku chemicznej dezynfekcji wody.

Zastosowanie odwróconej osmozy jako proces uzdatniania wody w domu ma uzasadnienie jedynie w przypadku, kiedy woda jest poważnie skażona biologiczne lub zawiera wiele zanieczyszczeń trudnych do usunięcia poprzez napowietrzanie i filtrację wody.

W innych przypadkach połączenie tańszych rozwiązań jest bardziej uzasadnione ekonomicznie i nie wymaga skomplikowanej obsługi.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.hydropath.pl opisującej produkty HydroFLOW do zastosowań domowych oraz do kontaktu z naszymi konsultantami w celu optymalnego doboru urządzeń do uzdatniania wody.

Firma HYDROPATH sp. z o.o. jest przedstawicielem w Polsce producenta urządzeń Do uzdatniania wody zarówno w domu jak i w przemyśle Hydropath Technology Ltd.


Hydropath sp. z o.o.
tel. +48 500068835
biuro@hydropath.pl
www.hydropath.pl
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz